Много NoSQL технологии на база данни имат отлично интегрирани способности за кеширане, поддържайки често използваните данни в системната памет, колкото е възможно и премахват необходимостта от отделен кеширащ слой, който трябва да се поддържа.
Различните вендори на релационни БД са предприели различни подходи за реализация на кеширането:
Когато системата е разпределена и има клъстеризация, основен проблем при MySQL е, че всеки сървър в клъстера разполага със свой собствен кеш.
Един от основните проблеми при кеша е т.н. студен старт. Когато имаме сървър кеширан с месеци големи обеми от данни и той се рестартира губи своя кеш. При възстановяването на системата всяка заявка подадена към сървъра започва да се кешира отново. При големи обеми от данни това води до огромно пиково натоварване върху сървъра. Именно тук приложение намират първите noSQL БД. Те се грижат за това да изнесат кеша и да го съхраняват в оптимизирани за целта БД , така след възстановяването на машината кеша се възстановява от БД и загубите в него са незначителни. Пример за такива БД са MemCache и Redis.
При noSQL БД този проблем не съществува поради факта, че те нямат схема , измененията в тях са динамични и не са обвързани със структурата.
Благодарение на проблемите който решават noSQL БД те започват да намират все по-голямо приложение в съвременните системи. Намираш приложение в:
Целта тук е да се повиши удовлетвореността на клиентите и приходите от доволни клиенти с повтарящ се опит въз основа на данни от актуален профил за всеки потребител.
В този случай разкриването на измами разчита на NoSQL данни – правила, информация за клиентите, информация за сделките, местоположение, време на деня, и още – прилага се в мащаб и в реално време.
Някъде между 26 милиарда и 30 милиарда устройства ще бъдат свързани с интернет на нещата до 2020 г. според оценки съответно от Gartner и ABI Research. От екологичен мониторинг до управлението на инфраструктурата, производството, управлението на енергията, здравеопазване и т.н., NoSQL базите данни ще помогнат да се събират, управляват и организират всички тези данни.
Идеята тук е да се намали инвентарът, да се увеличат възможностите за продажби към съществуващи клиенти и да поддържа спазването на регулаторните изисквания с актуални данни за продуктите на склад.
От SMS‑ите до мигновените съобщения и още, NoSQL може да поддържа големи масиви от данни и потенциално милиарди съобщения в реално време.
Обобщават се различни типове данни, за да се получи един цялостен поглед върху всеки клиент – това увеличава продажбите към съществуващи клиенти, както и възможностите за продажба на допълнения към даден продукт.
Събират се и организират множество типове данни и атрибути – включително структурирани, полу- и неструктурирани данни.
Доставя приложения, които са винаги включени – с или без връзка с мрежата.
Увеличава приходите, удовлетвореността на клиентите, както и оперативната ефективност чрез предоставяне на заключения от анализ на големите данни в реално време.
Comments (0)
No comments found